#dWiT#9 – “Voor kenners een veel gebruikte poortwachter van economisch nieuws en analyse: hij verwijst naar interessante artikelen, de beste columns en andere fijne bronnen. Zeer de moeite waard.” Die aanbeveling van Vrij Nederland geeft de status aan van Robert Went, econoom bij de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). De Correspondent noemde hem "de best geïnformeerde econoom van Nederland", en voor OneWorld maakt hij een beargumenteerde selectie uit zijn 137 tweets van afgelopen week.
Cartoon: Klimaattop
Een wrange vooruitblik naar klimaatonderhandelingen van de VN in 2030, als we zo door gaan.
Cartoon: UN Climate Talks 2030 pic.twitter.com/D5almqN8k5
— Robert Went (@went1955) May 19, 2014
Piketty's r>g
De essentie van het veelbesproken boek van Thomas Piketty over kapitaal in de 21e eeuw is samen te vatten in de formule r>g: omdat/zolang het rendement op kapitaal (r) hoger is dan de economische groei (g) en omdat vermogen (zeer) ongelijk verdeeld is, zal de vermogensongelijkheid toenemen. Back to the future kan dat betekenen, maar dat is – zo benadrukt Piketty herhaaldelijk – geen ijzeren wet.
Piketty raakt daarmee bij velen een gevoelige snaar of open zenuw, en dus is zijn boek een enorme hit in de VS. In ons land begint dat nu ook een beetje, hoewel de Nederlandse vertaling van de Bezige Bij pas in het najaar voorzien is. Eind van de maand komt het NRC met een Piketty bijlage. En deze week verscheen een speciale webeditie over Piketty van S&D, dat wordt uitgegeven door de Wiardi Beckman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA. Met artikelen van Paul de Beer, Monika Sie, Wiermer Salverda en de maker van dit blog.
Piketty's r>g. Web special @WiardiBeckman's S&D met Piketty @PaulTdeBeer Monika Sie, Wiemer Salverda @went1955 —http://t.co/jB11dDcFsL [32p]
— Robert Went (@went1955) May 19, 2014
Handel en productieketens
In het WRR-rapport Naar een lerende economie identificeren we als een belangrijke trend dat productie steeds meer in grensoverschrijdende ketens georganieerd wordt. Vroeger werd een product op één plaats gemaakt, in een doos gestopt en naar de winkel gestuurd of geëxporteerd. Maar tegenwoordig worden (onder)delen van goederen en diensten op verschillende plaatsen gemaakt en daarna in elkaar gezet. Volgens schattingen betreft zo'n 60 procent van alle handel in de wereld op dit moment onderdelen in plaats van eindproducten.
Minister Ploumen heeft op verzoek van de Tweede Kamer nagedacht over de conseqenties hiervoor voor ons handelsbeleid, waar zij verantwoordelijk voor is. Vrijdag j.l. stelde het kabinet de kamerbrief vast waarin een en ander uitgewerkt is, en die kan ik van harte aanbevelen!
Kamerstukken lees je niet voor je lol, maar de reactie van Ploumen op het WRR-rapport is relevant en goed geschreven —http://t.co/ZUILQmdJfh
— Robert Went (@went1955) 18 mei 2014
Cartoon: De eerste econoom
LOL! Cartoon: The first economist pic.twitter.com/dP5JXfxmGE
— Robert Went (@went1955) 20 mei 2014
TTIP
De Kamer organiseerde maandag een hoorzitting over TTIP, het voorgenomen handelsverdrag tussen de VS en de EU. Daar is veel over te doen en velen zijn wantrouwend over de gevolgen hiervan. Wat niet helpt is dat het zo ongeveer vaste prik is dat de economische baten (groei, werkgelegenheid) van vrijhandelsverdragen te mooi worden afgeschilderd.
TTIP: Politicians Must Stop Misleading Voters with 'Fictional' Figures — ibtimes — http://t.co/aA9jIJRKsi
— Robert Went (@went1955) 14 mei 2014
Ook slecht voor het vertrouwen in politici en prognoses over hoeveel we beter worden van nieuwe verdragen is het natuurlijk als beleidsmakers hun eigen cijfers niet kennen, en de zaken vervolgens mooier voor gaan stellen dan ze zijn. Zie bijvoorbeeld dit tenenkrommende interview met EU-commissaris De Gucht
Effecten TTIP: "Flaterende Karel De Gucht voor schut gezet door interviewer (video)" — Clint.be — http://t.co/ht2SqPRhxA (↬ Sara Murawski)
— Robert Went (@went1955) 13 mei 2014
Rebelse economiestudenten
In een vorige aflevering van De Week in Tweets (dWiT) heb ik aandacht besteed aan 40 groepen economiestudenten in ruim 30 landen die een meer pluriforme opleiding willen en onder andere meer aandacht vragen voor voor geschiedenis tijdens de studie. De Financial Times had daar zaterdag een informatief artikel over.
Must-read! Economics needs a change of course & the 30 countries of http://t.co/5kJviNiuBT know it–FT–http://t.co/8q3490x8uF (↬@YuanfenYang)
— Robert Went (@went1955) 17 mei 2014
Het is nog (lang) niet genoeg voor de rebellerende economiestudenten, maar volgens dit artikel op Quartz is de afgelopen jaren wel al het een ander veranderd aan waar de meeste economen zich mee bezig houden.
Economists used to be priests of free markets, now they’re just a bunch of engineers – Quartz —http://t.co/oqFQl9YdI0 pic.twitter.com/u9tLkzKnFi
— Robert Went (@went1955) 14 mei 2014
Volgens de New Economics Foundation hebben de rebellerende economiestudenten inmiddels hun eerste successen behaald.
Students are taking on old economics, and winning — Must-read from New Economics Foundation — http://t.co/AnSNkjIyh4 pic.twitter.com/VrJamMLCDV
— Robert Went (@went1955) 20 mei 2014
LinkedIn
Zo nu en dan, velen zullen dat herkennen, krijg ik een mailtje van LinkedIn dat iemand uit mijn netwerk heeft aangegeven waardering te hebben voor de een of andere skill of expertise waar ik (kennelijk) over beschik. Martin Shovel ken ik niet maar we volgen elkaar al jaren op twitter. Hij geeft tegenwoordig ook cartoon tekenles, en deze vond ik grappig.
LOL! Mysteries of the Linkedin endorsement – Cartoon @MartinShovel – pic.twitter.com/TEeJwthPBW
— Robert Went (@went1955) 18 mei 2014
Stiglitz in Nederland
Eens per jaar organiseert de WRR een lecture waar een paar honderd wetenschappers, politici, ambtenaren en andere geïnteresseerden naartoe komen. Dit jaar hebben we daarvoor econoom en Nobelprijswinnaar Joseph Stiglitz weten te strikken, en daar zijn we heel blij mee en trots op. De inschrijving is nog niet open en het programma volgt nog, maar wie interesse heeft kan de datum vast noteren.
Mooi! Na Ha-Joon Chang (2008) https://t.co/RHY3g3vs75 & Dani Rodrik (2011) https://t.co/hq2jSFzKKG nu 6/11 Joseph Stiglitz op de WRR-lecture
— Robert Went (@went1955) 18 mei 2014
Vooruitblik: Best of the Web (BotW) 1000
In een eerdere aflevering van dit blog heb ik Best of the Web van de twitter-econoom van Robeco van harte aanbevolen. Vrijdag 23 mei verschijnt nummer 1000 (!), dus dat is een feestdag voor Lukas Daalder, die BotW in principe elke doordeweekse dag maakt, en zijn vele fans. Dat wordt gevierd met een BotW-borrel, en hoewel ik niet zo'n cocktail party entrepreneur ben, ga ik daar toch met genoegen naartoe. Volgende week de foto, want alle kleine medesponsors — crowdfunding — hebben recht op een selfie met de jubilaris.
Verzendlijst voor De Week in Tweets?
Er is helaas nog geen RSS-feed voor dit blog, maar wie elke week een mailtje wil ontvangen met de link naar de nieuwste aflevering van De Week in Tweets kan een mailtje sturen naar deweekintweets@icloud.com
Reacties, commentaar en suggesties welkom op deweekintweets@icloud.com. Ik kan helaas niet beloven dat ik op elke mail reageer.