vrijdag 12 maart 2010
OneWorld contact login login partners
 
 
zoeken
geavanceerd zoeken
home > Nieuws > Achtergrond > artikel  
Climategate: feit en fictie
Climategate: feit en fictie
02-02-2010
Auteur: Marianne Wilschut
Bron: OneWorld

Na de ontdekking dat het IPCC, het klimaatpanel van de Verenigde Naties, een verkeerd jaartal heeft gebruikt om het smelten van de gletsjers in de Himalaya te voorspellen, is een heus 'climategate' ontstaan. Klimaatsceptici buitelen over elkaar om het IPCC-rapport als broddelwerk af te doen. Hebben zij een punt of maken zij zich op hun beurt schuldig aan het verdraaien van de feiten?

 

Het klimaatpanel van de VN ligt onder vuur. In januari kwam naar buiten dat het IPCC-rapport uit 2007 zich ruim 300 jaar heeft vergist in het smelten van de gletsjers in de Himalaya, deze zouden niet in 2035 maar in 2350 weg zijn. Deze week werd de wetenschappelijke basis van het rapport nogmaals door de mangel gehaald. De Britse krant The Daily Telegraph stelde dat het rapport een onderzoek van het Wereldnatuurfonds, een artikel uit een bergbeklimmersblad en een scriptie van een aardrijkskundestudent als bron zou gebruiken. Eerder zorgden uitgelekte e-mails van klimaatwetenschappers van de universiteit van East Anglia en Michigan voor verontwaardiging. Hieruit zou volgens critici blijken dat deze wetenschappers gegevens bewust verdraaiden. In antwoord op Kamervragen, liet minister Cramer van milieu al weten dat zij de betrouwbaarheid van het rapport wil laten onderzoeken. Maar is dat rapport echt zo onbetrouwbaar?

Klimaatpanel
Het IPCC doet geen eigen onderzoek, maar geeft iedere vijf jaar een overzicht van de stand van de wetenschap. In drie rapporten worden vele honderden onderzoeken besproken en samengevat. Het eerste rapport gaat over de natuurwetenschappelijke aspecten, deel twee gaat over de gevolgen en aanpassingsmaatregelen en deel drie over de mogelijkheden de uitstoot te beperken.
www.ipcc.ch

Niet in de conclusies
Hoe belangrijk zijn de fouten van het VN-panel? Sible Schöne, hoofd van het Klimaatbureau, schrijft in een artikel op de site van HIER dat de fout over het smelten van de gletsjers in de Himalaya in een deel van het rapport staat dat niet is meegenomen in de conclusies van het IPCC over gletsjers. "De fout staat in deel twee van het rapport, waarin wordt gekeken naar de gevolgen van klimaatverandering voor diverse regio's in de wereld. Het gaat om een aanname in een studie naar de gevolgen van het verdwijnen van gletsjers voor de watervoorziening in India. Het rapport wordt niet besproken in het hoofdstuk over gletsjers in het eerste rapport, en speelt geen enkele rol bij de conclusies van het IPCC over het gedrag van gletsjers in een veranderend klimaat. De fout is bovendien rechtgezet in de samenvatting van deel twee van het rapport, maar als gevolg van slordigheid niet in het rapport zelf", schrijft Schöne.

 

En is het kwalijk dat het IPCC een tijdschrift voor bergbeklimmers citeert? Het IPCC doet zelf geen onderzoek, maar geeft iedere vijf jaar een overzicht van de stand van de wetenschap. Het is niet heel vreemd dat daarin rapporten van het Wereldnatuurfonds, die ook aan wetenschappelijke criteria moeten voldoen, worden geciteerd. In de Belgische krant De Standaard zegt Mark Bowen, de auteur van het tijdschriftartikel, echter wel verbaasd te zijn dat hij werd geciteerd in een IPCC-rapport. "Maar er is ook geen reden om geen gebruik te maken van anekdotisch bewijs van bergbeklimmers. Zij komen immers op plaatsen waar andere personen nauwelijks geraken."

 

Soundbites
De klimaatsceptici maken zich op hun beurt ook schuldig aan het verdraaien van de feiten, schrijft Guardian-redacteur Fred Pearce. Hij ontzenuwt de ophef over de uitgelekte email die aan de vooravond van de Kopenhagentop ontstond en die nu weer wordt opgerakeld. Volgens Pearce is de gewraakte passage uit de email van professor Phil Jones, directeur van de afdeling klimaatonderzoek van de universiteit van East Anglia aan professor Mike Mann van de universiteit van Virginia in 1999 uit zijn verband gehaald. In de mail stelt Jones voor om 'Mike's Nature trick' to 'hide the decline' te gebruiken. Critici waaronder oud-presidentskandidaat Sarah Palin zien dit als het bewijs dat de klimaatwetenschappers zouden willen verhullen dat de opwarming van de aarde gestopt was.

SarahPalin
Sarah Palin, "Climategate
onthult agendapolitiek
bij wetenschappers."
De decline (neergang) uit de email ging volgens The Guardian echter niet over de daling van de opwarming van de aarde, iets waar in 1999 toen de email werd verzonden absoluut geen sprake van was, maar over de groei van de jaarringen van bomen. Deze misinterpretatie leidde volgens Pearce tot een golf van verschillende uit zijn verband gerukte soundbites van wetenschappers die gegevens over klimaatverandering zouden willlen verhullen. Het oordeel van de Guardian over de door klimaatsceptici in het beklaagdenbankje gezette wetenschappers: not guilty.

 

Wetenschappelijke integriteit
Desalniettemin is de fout in het IPCC-rapport over het smelten van de gletsjers wel kwalijk, meent Schöne. "Wetenschappelijke integriteit is de belangrijkste waarde van het IPCC. Wat dat betreft is de kritiek terecht op Pachauri, de voorzitter van het IPCC, die in eerste instantie weigerde de fout te erkennen. Arrogantie staat haaks op wetenschappelijke integriteit en werkt contraproductief in een dergelijke situatie. De belangrijkste les die het IPCC uit deze fout moet trekken, is dat ze nog eens zeer kritisch haar reviewprocedures tegen het licht moet houden. Dat gaat nu al in een paar ronden, maar er kan iets tussendoor slippen. Mogelijk moet het IPCC nog een stap verder zetten en de reviewprocedures concentreren op de samenvattingen. Want een volkomen foutloos rapport van 3.000 bladzijdes is mogelijk te hoog gegrepen."


share/save    RSS feeds   tip/mail de redactie    print artikel    stuur door
 
Gerelateerde artikelen
11-03-2010
Dijkgraaf begint werk voor VN-klimaatpanel

10-03-2010
Mexicanen vinden groene tortilla uit

08-03-2010
Nederlandse website voor fouten klimaatrapport

17-02-2010
iPhone-applicatie ontzenuwt argumenten klimaatsceptici

11-02-2010
Nederlandse wetenschappers reageren op commotie om IPCC

04-02-2010
Bomen groeien sneller dankzij broeikasgas
 
Reacties
Meindert Nicolay op donderdag 4-2-2010 21:52 uur
Geachte redactie,

Uit uw artikel blijkt duidelijk dat u zich niet goed hebt ingelezen in de materie.
De ontdekking van de fout betreffende de himalaya-gletchers is niet de oorzaak
van "climategate", maar het gevolg van climategate. Climategate ontstond ongeveer 2 weken voor de klimaattop in Kopenhagen naar aanleiding van gehackte e-mails van wetenschappers die meegewerkt hebben aan het IPCC-rapport. Hieruit blijkt dat men opzettelijk zaken heeft weggelaten en andere zaken heeft aangedikt om een soort schrikbeeld te creëren. Het gaat hier niet om wetenschap en feiten. Het gaat hier puur om propaganda. Tenslotte is het IPCC een orgaan van de VN. Geen wetenschap dus maar politiek en geldklopperij.
Mijn advies aan politici en de journalistiek is dan ook. Bestudeer de materie en
neem niet automatisch aan wat de propaganda-machine van de Al Gore-club ons op de mouw probeert te spelden. Meerdere wetenschappers hebben (soms via de
rechter) door grote druk uit te oefenen hun naam van het rapport weten te halen.
Waarom zouden ze dat nu doen? De NASA heeft in de laatste 15 jaar tot 3 keer toe hun berekeningen moeten aanpassen omdat hun metingen vanuit de ruimte
niet overeen kwamen met de op aarde gemeten temperaturen en ga zo maar door.
Wees alstublieft kritisch en werk niet mee aan deze propaganda.

Meindert Nicolay
 
Reageer
Naam
email
bericht
 
Mail mij reacties op dit artikel (email verplicht) > plaats reactie
 
Security image. You must enable images to submit entry Vul in wat u ziet:
(Gevoelig voor hoofd en klein letters)
 
Gerelateerde agenda
19-04-2010
CURSUS: Ethiek en Respect in Fondsenwerving
Seats to meet - Utrecht
21-04-2010
CURSUS: Fondsenwervend televisieprogramma
Seats2meet Utrecht
01-02-2010  t/m 26-04-2010
CURSUS: Politiek en protest in Latijns Amerika
CEDLA, Keizersgracht 395-397 | 1016 EK Amsterdam | Tel. +31 20 525 3498
 
OneWorld Nieuws
Geen eten zonder bescherming biodiversiteit
'Millenniumdoelen te ambitieus voor Afrika'
Mexicanen vinden groene tortilla uit
India: katoenrups zet Monsanto voor schut
'Armoede Afrika neemt wél af'
Andere labels steken Max Havelaar naar de kroon
Spoedwet vereenvoudigt verplaatsen dorpen in Peru
Focus op specifieke ziektes remt millenniumdoelen
Manou Gallo: swingend voorbeeld voor de Afrikaanse vrouw
Indiase realityshow beloont groene gemeentes
 
 
Nieuws op de kaart