vrijdag 3 september 2010
OneWorld contact login login partners
zoeken
geavanceerd zoeken
home > Nieuws > Achtergrond > artikel  
Creëer crisis bij ontwikkelingsorganisaties
Creëer crisis bij ontwikkelingsorganisaties
21-09-2009
Auteur: Danielle Stecher
Bron: OneWorld

Ontwikkelingsorganisaties en het bedrijfsleven gingen op donderdag 17 september op zoek naar wat er geleerd kan worden van het bedrijfsleven. Minder achterover leunen en meer inzicht in de resultaten, is het devies. Tijdens het debat met de naam 'Zijn bedrijven betere armoedebestrijders?' kwamen sprekers en toehoorders met suggesties voor managementtechnieken binnen bedrijven die van pas komen in de wereld van ontwikkelingsorganisaties.
 

Dacht Cordaid directeur René Grotenhuis in de Rode Hoed voor het debat het meeste van het bedrijfsleven te kunnen leren op het gebied van efficiency, na het debat gaf hij aan het meest verrast te zijn door de manier van werken van panellid Ton aan de Stegge, berucht en beroemd vanwege Telfort en PCM. Deze topman en ondernemer ´creëert´ crisis binnen zijn bedrijf. "De organisatie mag niet stil staan, moet altijd groeien, en de concurrentie voor zijn. Je mag eigenlijk nooit tevreden zijn en achterover leunen." Ook laat hij de top van een organisatie nooit langer dan vijf jaar achtereen op het pluche zitten. "Vanuit die dynamiek ontstaan veel mooie dingen. Je hebt een constant spanningsgevoel." Met deze opvallende zienswijze was niet iedereen het eens in de zaal, geluiden klonken op dat deze manier van werken binnen ontwikkelingsorganisaties op veel weerstand zou stuiten.

 

 

debat2
Fotografie Friso Spoelstra
Financiële impuls
Een bezoeker uit de zaal ontkracht de 'gewoonte' in het bedrijfsleven om medewerkers een basissalaris te geven en bij goede prestaties een extra financiële impuls. Volgens hem was uit onderzoek gebleken dat deze methode niet werkt. Jeroen Blüm, adjunct-directeur van de Shell Foundation, heeft daar andere ervaringen mee: "Mensen worden standvastig en doortastender." Blüm heeft een budget van 250 miljoen dat hij mag inzetten voor ontwikkelingsprojecten. "Door onze bedrijfsmatige manier van werken, maken we dit bedrag zelfs nog groter en kunnen we ons geld met factor tien inzetten voor onze projecten. Vanwege deze hoge impact voel ik me compleet senang bij een prestatiebeloning." De aanpak stuit opvallend genoeg zakenman Aan de Stegge tegen de borst. Hij gelooft niet dat de intrinsieke motivatie van een medewerker bij ontwikkelingsorganisaties hoger wordt door een extra beloning in klinkende euro's. Hoe verkoop je financiële bonussen trouwens aan donateurs? Is de vraag die vanuit de zaal klinkt.


 

Goede doelen test
Het panel van vermogende mannen is het met elkaar eens dat het gek genoeg best lastig is om een groot bedrag te doneren. Bekenden met het nodige geld op de bank, hebben moeite om een geschikt project te vinden. "Dan gaat het om een project dat meetbaar is, waar je tijdens de looptijd mee kunt kijken en dat een toegevoegde waarde heeft." Bart Hartman richtte zijn eigen ngo op, NOTS, puur uit ongeduldigheid. In 2002 ging hij een aantal organisaties af met een paar ton, verdiend met het handelen in bedrijven en medische producten, en kreeg toen geen bevredigend inzicht in het resultaat van deze clubs. Waarop hij besloot zelf aan de slag te gaan en uiteindelijk ook de Stichting Goede Doelen Test ontwikkelde. Hartman valt het op dat veel ngo's niet duidelijk hun doelgroep kiezen: "Zij richten zich dan op de doelgroep die nodig is voor fondsenwerving maar niet op de doelgroep die bij hun doel hoort."

  

Dit debat is het tweede in een serie van vier die Global Village Media, uitgever van OneWorld.nl en onzeWereld, dit jaar organiseert in samenwerking met de Rode Hoed. Klik hier voor een filmpje van het debat, gemaakt door Amsterdam Inc. TV.

Tijdens de debatten gaan sprekers en publiek op zoek naar de nieuwe aanpak van ontwikkelingssamenwerking. Het volgende debat is op 27 oktober en stelt de vraag: waarom doet Nederland niet alleen waar het goed in is?

 

Klik hier voor meer informatie over de volgende debatten.

Dat er tegenwoordig zowel in het bedrijfsleven als bij ontwikkelingsorganisaties resultaten gemeten moeten worden, daar zijn de meesten het wel over eens. Al geeft een toehoorder het voorbeeld van onderwijs waarbij je soms een lange adem moet hebben, het kan wel twintig jaar duren voordat je het resultaat ziet van je inspanning. Investeerders  hebben vaak niet zoveel tijd, aldus Jeroen Blüm. Hier kan dus de schoen wringen of moet er op zoek gegaan worden naar een meetbaar resultaat op kortere termijn.

Uiteindelijk komen de 240 deelnemers aan het debat tot '14 goede gewoontes van het bedrijfsleven' waarvan ontwikkelingsorganisatie kunnen leren, een vruchtbaar resultaat. De belangrijkste drijfveer van die iedereen die iets wil bereiken, ontbreekt echter op de lijst: Passie. Het is onmisbaar als je iets wilt bereiken volgens Ton aan de Stegge; "Passie, daar begint alles mee."



 

 The 14 habits of highly effective business in development*
- volgens debat 17 september, Rode Hoed -

1. Wees volhardend, nooit tevreden, en creëer crisis.
2. Werk met een vorm van prestatiebeloning.
3. Stel je doelen en doelgroep duidelijk. En geef inzicht in je resultaat.
4. Niet geven, maar altijd een tegenprestatie vragen.
5. Win-win denken, bij allianties moeten beide partijen er van profiteren.
6. Minder grote organisaties/conglomeraten. Focus!
7. Begin klein, zet kleine stappen.
8. De top van een organisatie mag niet langer dan 5 jaar zitten.
9. Durf los te laten.
10. Als mensen niet functioneren, gooi ze eruit.
11. Think global, act local !
12. Richt je op de klant.
13. Manage je reputatie.
14. Maak je eigenbelang duidelijk

debat3
(*Gebaseerd op het managementsboek van Stephen Covey)

 share/save    RSS feeds   tip/mail de redactie    print artikel    stuur door
 
Reageer
Naam
email
bericht
 
Mail mij reacties op dit artikel (email verplicht) > plaats reactie
 
Security image. You must enable images to submit entry Vul in wat u ziet:
(Gevoelig voor hoofd en klein letters)
Reacties
 
Theo Kiewiet op maandag 21-9-2009 20:51 uur
Goed verhaal, dat we ervan mogen leren!
 
Nieuws en vacatures Nieuws en Vacatures via e-mail
OneWorld.nl via RSS OneWorld.nl via RSS
Volg OneWorld.nl via Twitter Volg OneWorld.nl via Twitter
Word fan van Oneworld.nl op Facebook Word fan van Oneworld.nl op Facebook
 
OneWorld Nieuws
Afrikanen halen steeds meer geld uit mobieltje
Zuid-Afrikaanse patiënten kunnen niet in ziekenhuizen terecht
'Europese jacht naar biobrandstof in Afrika loopt uit de hand'
'Afrika wordt een rijk continent'
Actie 555
Wie blijft er achter op het platteland?
Curitiba dankt groen imago aan geavanceerd busnet
'Allochtonen worden nog steeds op één hoop gegooid'
Biodiesel uit algen, voor heel Europa
Cameron viert verjaardag op bodem Baikal meer
 
 
Gerelateerde artikelen
26-08-2010
*
Australië gaat voor forse stijging ontwikkelingshulp

25-08-2010
*
Hoop in de schaduw

17-08-2010
*
Politie stopt helemaal niet in Suriname

17-08-2010
*
Nederlandse politie stopt met projecten in Suriname

10-08-2010
*
Japan betuigt spijt voor kolonisatie Zuid-Korea

28-07-2010
*
Sarkozy feliciteert Bouterse