woensdag 10 maart 2010
OneWorld contact login login partners
 
 
zoeken
geavanceerd zoeken
home > Nieuws > Achtergrond > Dossiers > Dossier Klimaat en Armoede > artikel  
Arme landen tellen meeste milieudoden
Arme landen tellen meeste milieudoden
06-06-2007
Bron: Oneworld

Wereldwijd overlijden volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) jaarlijks 13 miljoen mensen aan omgevingsfactoren zoals milieuvervuiling en uv-straling. Arme landen zoals Angola, Burkina Faso, Mali en Afghanistan hebben het meest te lijden van milieuvervuiling.

 

In Nederland overlijden volgens de WHO jaarlijks 21.000 mensen door het milieu in brede zin. Dat lijkt veel, maar Nederland zit samen met andere westerse landen in de kopgroep van gezonde landen. In arme landen valt een op de vier doden te wijten aan vervuiling of andere omgevingsfactoren.

 

Kookrook

 

In 23 landen waaronder Angola, Burkina Faso, Mali en Afghanistan wordt meer dan 10 procent van de sterfgevallen veroorzaakt door slechts twee milieufactoren: vervuild water en een ongezond binnenmilieu, bijvoorbeeld rook van kookvuren. Kinderen onder de vijf zijn hiervan de belangrijkste slachtoffers. Zij zijn goed voor driekwart van de sterfgevallen door diarree en infecties aan de luchtwegen.

 

De WHO schat dat als wereldwijd de normen voor schone lucht zouden worden nageleefd dat jaarlijks 865.000 levens zouden worden gespaard. Dit is het aantal doden dat jaarlijks door het inademen van fijnstof overlijd.

 

Eerste stap

 

Het is voor het eerst dat de WHO de gezondheidsrisico's van omgevingsfactoren heeft geïnventariseerd. "Deze ramingen zijn een eerste stap om nationale beleidsmakers te helpen bij het terugdringen van de sterftecijfers door het milieu", aldus Susanne Weber-Mosdorf, de onderdirecteur voor duurzame ontwikkeling en gezond leefmilieu.

 

Deze week zei een voormalige hoge ambtenaar van de Verenigde Naties nog tegen persbureau Reuters dat als de 'menselijke kosten' van klimaatverandering worden berekend, de landen zullen worden gedwongen om actie te ondernemen. "Als de voorspellingen van de klimaatverandering met mogelijke sterfgevallen verbonden zijn, dan zullen de landen worden gedwongen om preventieplannen te overwegen," zei Yvette Stevens, de vroegere coördinator van de noodhulp bij de VN.

 


share/save    RSS feeds   tip/mail de redactie    print artikel    stuur door
 
Gerelateerde artikelen
14-07-2009
Cassave vergiftigd door CO2-uitstoot

06-12-2007
China wil hulpfonds klimaat

28-11-2007
Milieudebat laait op door ongeluk cruiseschip

14-09-2007
Ecologische hel ligt in China, India en Rusland

31-07-2007
China maakt zwarte lijst vervuilers
 
 
Reageer
Naam
email
bericht
 
Mail mij reacties op dit artikel (email verplicht) > plaats reactie
 
Security image. You must enable images to submit entry Vul in wat u ziet:
(Gevoelig voor hoofd en klein letters)
 
Gerelateerde agenda
01-02-2010  t/m 26-04-2010
CURSUS: Politiek en protest in Latijns Amerika
CEDLA, Keizersgracht 395-397 | 1016 EK Amsterdam | Tel. +31 20 525 3498
02-02-2010  t/m 27-04-2010
Mastercollege: Politics, culture and networks: social capital in Latin America
CEDLA, Keizersgracht 395-397 | 1016 EK Amsterdam | Tel. +31 20 525 3498
03-02-2010  t/m 28-04-2010
CURSUS: Steden en stedelijkheid in Latijns Amerika
CEDLA, Keizersgracht 395-397 | 1016 EK Amsterdam | Tel. +31 20 525 3498
 
OneWorld Nieuws
Mexicanen vinden groene tortilla uit
Gewild rozenhout uit Madagaskar versnelt ontbossing
Groene gevel fleurt huis bewuste consument op
Climategate: feit en fictie
Slachtoffers Trafigura lopen compensatie mis
Groeilanden eisen beloofde klimaatdollars
Ghana bewapent vissers met camera's
'Benzine mogelijk op de bon'
Vliegende Hollander stoot meer uit
Sierra Leone legt houtkap aan banden